close
تبلیغات در اینترنت
بحثی در باب مسترینگ

جستجو در پرتال آهنگسازان و صدابرداران:

×

آرشیو

امکانات جانبی

    4kia.ir

جستجو

تبلیغات

نویسنده : متیکو اوان بازدید :17
بحثی در باب مسترینگ

تاريخ ارسال:چهارشنبه 31 خرداد 1396 ساعت: 15:46
بحثی در باب مسترینگ

بحثی در باب مسترینگ

 

امروزه با لپ تاپ های نسبتا مدرن و تجیزات مربوط می توانید با همان سرعت و دقت ، کاری را بکنید که صدابرداران استودیوهای مشهوری چون Abbey Roads انجام می دهند . دانش تجربه و تخصص آن صدابرداران امروز در یک Plug-In گرد آمده است . هرچند خیلی ها معتقدند که کارها باید به دست حرفه ای هایش سپرده شود وبیشتر آنها فکر می کنند که مسترینگ از جمله ی آن کار هاست . مسلما اگر بودجه شما اجازه بدهد ، استفاده از یک صدابردار حرفه ای بسیار ارزشمند است ، بخاطر داشته باشید که مسترینگ حرفه ای ، احتیاج به مهارت های زیادی دارد و صدابرداران طی سالیان متمادی تجربه و تلاش ، در این حرفه تسلط می یابند.

 

مسترینگ چیست؟

مسترینگ در یک تعریف نه چندان دقیق عبارت است از: میزان بندی دقیق لول ها و اکولایز کردن ترک های موسیقی ، آماده سازی آن برای انتشار که خود شامل بهینه سازی متوسط و بیشینه ی سطوح صدا است ، در واقع بهره بردن از compression و اکولایز کردن برای به دست آوردن سطحی از صدا که در تمام طول ضبط یکسان باشد.
وظیفه دیگر یک صدابردار به طور عادی عبارت است از: پالوده سازی صداهای ناخواسته (صدای پ ، کلیک) یک تراک و همچنین مرتب کردن تراک های یک آلبوم طبق ترتیبی که قرار است منتشر گردد، تعیین فضای مناسب میان تراک های موسیقی و وارد کردن نشانه ها و دیگر کدهای لازم برای انتشار آن آلبوم .

پیچیده تر از آنچه در نگاه اول به نظر می رسد

توضیح فنی به کنار، توضیح دادن این موضوع که یک صدابردار (مهندس مسترینگ) خوب چگونه کار می کند مانند این است که بخواهیم تعریفی از یک آهنگساز ماهر ارائه دهیم، همانطور که هرکس می تواند با تنظیم چند لوپ یک تراک موسیقی بسازد، دشوار نیست که یک کمپرسور را به صورت plug-in در یک نرم افزار نصب کرده برخی پارامترهای یک تراک را تنظیم و بهینه تر کنند، با این حال مسترینگ و یک مسترینگ خوب دو موضوع متفاوت است.
به راستی که مسترینگ یک هنر است ، مخلوطی است از تکنولوژی ، صوت شناسی ، گوشی تربیت یافته و دارا بودن شم موسیقایی. مقدار کمی افزایش در کمپرسیون و اکولایزیشن می تواند تاثیر قابل توجهی بر کل تراک موسیقی داشته باشد. یک صدابردار خوب باید تصمیم درستی در خصوص تعادل و بالانس اصوات بگیرد. مهم ترین محدوده فرکانسها در انواع متفاوت نوع ضبط تشخیص دهد و مخلوطی از صداهای بم (باس) و صداهای با فرکانس بالا (زیر) به دست آورد. با انجام صحیح این کار می توان از یک تراک معمولی یک تراک خوب ساخت و یک تراک خوب را بهتر نمود.
اگر یک استودیوی مسترینگ را ببینید شاید در وهله اول از سادگی آن به حیرت بیایید، بدون شباهت به استودیوهای مجلل و بزرگ با آن دیوارهای پر از ابزار آلات قدیمی و چراغ های LED چشمک زن، امروز بهترین مجموعه مسترینگ دارای کمترین ابزارآلات است که قسمتی از آن در یک اتاق ساده ولی آکوستیک قرار دارد، آن وسایل و قفسه های مرسوم در استودیوهای قدیمی می تواند اثر بدی روی آکوستیک اتاق بگذارد. ایجاد یک فضای خنثی صوتی که در آن بتوان به دقت مراحل میکس را کنترل کرد در استودیوهای امروزی امری لازم و حیاتی است. علاوه بر اینکه استودیوهای آنها آن قفسه های تجهیزات را دیگر به رخ نمی کشند، تجهیزات دیگر از قبل آماده و مهیا نیستند. بیشتر صدابرداران تمایل به سفارشی سازی تجهیزات خود دارند . تجهیزات مجزایی چون تجهیزات الکترونیکی کلاس A ، لوله های مدارهای خلاء و دیگر وسایل لوکس صدابرداری به وسایل حرفه ای پردازش صدا تقلیل یافته اند.

خودتان انجام دهید

با پیدایش نرم افزارهای پیشرفته و plug-in ها بسیاری از استدیو ها وسایل قدیمی خود را کنار گذاشته اند، وسایلی که بهترین صدابرداران طی سالیان با آنها کار کشته شده بودند، ولی اگر انتظاری واقع بینانه داشته باشیم ، کمی امتحان کردن با وسایل مدرن به تجربه اش می ارزد، اگر می خواهید به جمع حرفه ای ها بپیوندید. مهمترین چیزی که باید دانست این است که مسترینگ ، میکس نیست ، هر چند که بیشتر کمپرسورهای مسترینگ می توانند در یک باند فرکانسی با محدوده کوچک کار کنند، مسترینگ با سطح (level) صوتی خود تِرک ها کاری ندارد، همچنین با پَنینگ و دیگر جنبه های مجزای ترک ها، که همه آنها در میکس مطرح است. قبل از پرداختن به مسترینگ مهم است میکسی در اختیار داشته باشید که حتی الامکان مناسب و تمیز باشد ، تعادل(balance) و پنینگ  خوب ، بدون وجود هیچگونه اعوجاجی. از کمترین کمپرس روی یک وسیله موسیقایی مجزا استفاده کنید و حتا از آن مهمتر اینکه میکس نهایی را کمپرس نکنید، هرچه قدر که میکس را فشرده تر سازید فضای دینامیک کمتری برای مسترینگ باقی می ماند. یکی از پر تکرار ترین اشتباهات که برای مسترینگ نامناسب است ،  آماده ساختن میکسی است که دارای بیشترین فشردگی یا کمترین محدوده ی باند باشد، صدابرداران کم تجربه تر سعی بر این دارند که باندی با حداکثر ای تا 1-dB  یا حتا 0dB داشته باشند اما بیشتر صدابرداران براین باورند حداقل باند میکس 3 تا 6 dB بسیار برای یک مسترینگ خوب اساسی است ، بطور ایده ال حداکثر سطح میکس نباید از 3- dB تجاوز کند.
وقتی شما یک میکس در اختیار دارید خیلی شادمان می شوید که اکنون زمان آغاز مسترینگ است ، ابزار اصلی شما پردازش دینامیک شامل: کمپرسور comprossor و محدود سازی gate و اکولایزیشن EQ خواهد بود .


پرهیز از کمپرسینگ زیاد یکی از مهمترین چیزهایی است که در مسترینگ با آن مواجه هستید . یک محدوده ی دینامیک ، اختلاف بین نرم ترین و بلندترین صدا که هنگام ضبط تعریف می گردد است . با اضافه کردن کمپرس به یک ترک اصوات بلند تر ضعیف تر می شوند ، با فشرده سازی صداهای بلندتر ، اختلاف بین نرم ترین و بلند ترین صدا یعنی همان محدوده ی دینامیک کاهش پیدا خواهد کرد و با این کار با تمام باریک بینی و دقت موسیقایی کار شما ، اتفاقی که می افتد این است که: کوتاهترین صداها افزایش پیدا می کند  و بلند ترین صداها محدود می گردد و در نتیجه در ترک شما همه اصوات در همه حال ، در بلندترین حالت خود قرار دارند. از هر صدابردار کهنه کاری که بپرسید بیشترین شکایت را از برنامه های رادیویی امروزه دارند ، از میان رفتن محدوده ی دینامیک تاسف ایشان را برانگیخته است ، در چند سال گذشته روندی مشاهده می شود که صدابرداران علاقه دارند لول نهایی ترک های موسیقی بالا و بالاتر برود ، اضافه کردن هر چه بیشتر کمپرس بر اساس فرضیات بی پایه واساس .

 


برای استفاده از یک کمپرسور بهتر است با یک نرخ کمپرس مناسب اغاز کنید، با یک کمپرسور مولتی باندUADP از نرخ کمپرس 2:1 شروع کنید و به آرامی (به آرامی تکرار کنید) بالا بروید ، بندرت اتفاق می افتد که نرخ فشرده سازی به بیشتر از 5:1 برسد.اکولایزیشن باید در تمام مراحل همراه فشرده سازی انجام بپذیرد ، با یک کمپرسور مولتی باند گرافیکی مثل UAD precision شما می توانید تغییر در تعادل فرکانس حاصل از کمپرس را جبران سازید، بعنوان مثال اضافه کردن کمپرس ممکن است صدا را کمی غیر شفاف کند در این حالت بهتر است از اکولایزر برای از بین بردن این مشکل استفاده کنید، مقداری از محدوده پایین میانی (حدود 300Hz) را حذف کنید. شاید ایجاد کمپرس به میکس شما dull sounding اضافه ایجاد کند، در این حالت اضافه کردن یک بیت باریک فرکانس بالای اکولایزر در حدود 12 kHz می تواند به صدا شفافیت و جلای بیشتری بدهد ،مقداری برش (cut) در حدود فرکانس 5 kHz باعث از بین رفتن قسمتهای ناملایم سازهایی مانند درام و گیتار می شود. البته همه این اعداد تقریبی و غیر دقیق هستند ، میکسی که در اختیار دارید خود نشان دهنده انچه نیاز دارید است و گوش شما معیار خوبی در این میان است.

 

هنگام انجام دادن تنظیمات بهتر است که میکس خود را با یک یا دو CD  که نسبت به گوش و تشخیص شما مناسب است مقایسه کنید. ترجیحا موسیقی هایی که دارای بالانس فرکانس خوب باشند، یا حداقل نزدیک آن چیزی باشند که از نظر شما یک ترک خوب است ، از این ترک می توان به عنوان یک نقطه مرجع استفاده نمود. آیا شما می توانید خودتان مسترینگ انجام دهید؟ می توانید امتحان کنید . آیا می توانید مانند یک صدابردار حرفه ای مسترینگ کنید؟ البته صرف زمان و گوش دادن به اینکه این ابزار آلات چگونه روی موسیقی شما تاثیر می گذارد بهترین راه برای آشنایی با این موضوع است ، اینکه مسترینگ چه تاثیری روی موسیقی شما می گذارد و همینطور اضافه کردن زیاد ریورب یا اکولایزر به یک ساز. همه اینها یاری می کند که گوش خود را برای یک مسترینگ خوب تربیت کرده و تفاوت یک مسترینگ بد و یک مسترینگ خوب را تشخیص دهید.

بخش نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبلیغ

Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

آمار

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 324
کل نظرات کل نظرات : 3
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 0

آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 26
بازدید دیروز بازدید دیروز : 8
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 1
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 3
آي پي امروز آي پي امروز : 2
آي پي ديروز آي پي ديروز : 4
بازدید هفته بازدید هفته : 56
بازدید ماه بازدید ماه : 202
بازدید سال بازدید سال : 202
بازدید کلی بازدید کلی : 7,311

اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی آی پی : 54.234.114.202
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
تاریخ امروز امروز : شنبه 29 دی 1397

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

» رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد